NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Авансцена Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
618
Авансцена

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година. Занаятчията е изработил ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции, разказа той в интервю . Дюкянът на Иван Тонев-Гърбача се намира на улицата на занаятите в Стария град на Пловдив

| 23 Ноември 2024, 14:21 ч.
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Снимка © БТА

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.

Бог е надарил човек с невероятно качество да мечтае и ние мечтаехме точно тук, в музея “Гети”, да се чуе на български за откриването на една невероятна изложба. Това заяви тази вечер вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по откриването на “Древна Тракия и класическият свят“: Съкровища от България, Румъния и Гърция - изложба, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.).

Експозицията, която ще бъде във Вила „Гети“ до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Певицата Тейлър Суифт ще закрие европейската част от турнето си Eras с пет концерта на стадион "Уембли" в Лондон, предаде ДПА.

Това се случва, след като 34-годишната американска звезда отдаде почит на жертвите на нападението в Саутпорт миналия месец, при което три момичета загинаха след нападение с нож във ваканционен клуб, посветен на певицата.

През пролетта и лятото Суифт обикаляше пълните стадиони на Стария континент, докато в началото на месеца трите й концерта във Виена не бяха отменени заради предполагаем заговор, припомня ДПА.

Концертите на певицата на "Уембли" ще са първите след това. Тя се качва на сцената на 15, 16, 17, 19 и 20 август.

По-рано този месец кметът на Лондон Садик Хан заяви пред Скай нюз, че британската столица "ще продължи" да бъде домакин на концертите на Суифт.

"Имаме огромен опит в полицейската охрана на таки

Изложба на Карло Вендо бе открита тази вечер в Плевен, в Арт центъра в Градската градина. Тя съдържа 80 картини и е по повод 80-ата годишнина на художника. 

Експозицията не е ретроспективна. Всички картини в нея са нарисувани от Карло през тази година, отбеляза при откриването кураторът Светла Тончева. Той е подготвил още два пъти по толкова и можем да направим поне още две изложби с негови творби, допълни тя. 

Представени са платна с дунавски пейзажи, натюрморти, портрети. Днес толкова години след неговото детство великата, мистичната, емблематичната река остава в творчеството му и затова спокойно можем да го наречем художникът на беленския Дунав, подчерта Тончева.

Като познавач на творчеството на Карло Вендо тя разказа и за другата голяма любов, която присъства в творбите му – Балкана, който го привлича с един друг вид красота. 

&

Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година.

Занаятчията е изработил ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции, разказа той в интервю .

Дюкянът на Иван Тонев-Гърбача се намира на улицата на занаятите в Стария град на Пловдив. Майсторът твори в автентичната възрожденска обстановка от седем години. Използва шаяци, памучни конци, игли и изработен за него железен аршин. 

Тонев е пенсиониран криминален инспектор. Работи като мениджър на екип в застрахователна компания, когато решава, че ще усвои абаджийско-терзийския занаят. 

Преди 12 години с приятели създават сдружението "Хайдути". Идеята им е да изчистят негативния образ на хайдутите и да им придадат светлината, която, по думите му, заслужават. За да пресъздадем вярно историята и епохата, трябваше да сме облечени подобаващо, разказа майсторът.

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г. 

Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват. 

Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.

На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.

Четиримата китайски автори, участници в

„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите.

Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г. Сценарист е Николай Никифоров, оператор - Георги Георгиев, художник - Владимир Лекарски, костюми – Елиана Стоянова, музика - Борис Карадимчев. Ролите изпълняват Анета Сотирова, Асен Кисимов, Стефан Данаилов, Стефан Костов, Анна Пенчева, Иван Сав

Откриването на автентична носия се оказва трудно, а изборът сред тях малък, тъй като Тонев търси атрактивно мъжко облекло с по-богата гайтанена украса. Не открива и майстор терзия, който да му ушие костюм и да упражнява занаята в цялост. 

В търсене на автентични костюми и терзии, които вече у нас няма, Тонев открива майсторката на народните художествени занаяти Стойна Кръстанова. Тя бе творец, който тъчеше, багреше, везеше и шиеше национални костюми, разказа Тонев. Така Кръстанова му предава знанията си за шиенето на гайтан по традиционен начин. С първия си костюм печели грамота от фестивала на фолклорната носия в Жеравна.

През годините Тонев търси книги, стари илюстрации на костюми, обикаля музеи в страната от чиито фондове черпи информация. Разказва, че изработката на мъжки носии не е изследвана детайлно, както тази на женските. За това се шегувам, че някой като каже българска носия, всеки си представя красива българка, все едно мъже не е имало. Жената е в центъра на събитията като носиите са предимно празнични, сватбени. Мъжът е в сянка, както и сега е в черен костюм", каза терзията. По думите му при мъжките костюми се е търсило повече функционалност, но те също са носели своите послания. 

Тонев шие ръчно по описани на Захари Стоянов униформата на Георги Бенковски за филма "Записки на едно предателство" на режисьора проф. Георги Дюлгеров. Изработва и костюм на хайдутин за постановка на Камен Донев. Единични костюми мога да ушия, но за цяла продукция няма как, защото аз нямам шевна машина, шия на ръка и изработката на един костюм отнема около месец и половина, посочи майсторът.

От две години Гърбача обучава чирак. "Това не е художествен занаят и не е толкова атрактивен. Нещата стават бавно, бодовете са през 2-3 мм и много чираци са се отказвали, но се надявам занаятът да се запази", отбеляза Тонев.

Още във византийските източници се споменава, че по нашите земи се обличали с дебели връхни дрехи, разказа занаятчията. Абаджийството е производство на плат чрез тъкане на овча вълна, шиене на предимно мъжки връхни дрехи и украсата им с гайтани.

"Терзийството е производно на него, но терзията шие с плат на клиента. Терзиите са били един вид диктатори на модата", посочи майсторът.

През периода на Възраждането Пловдив е бил център на абаджийско-терзийския занаят. След Освобождението в града е имало Занаятчийско училище, където учащите се са били две години чираци и три години като калфи. Затова и най-често срещаните фамилии тогава били Абаджиеви и Терзиеви. Първото изписване на Пловдив като име на града е върху един абаджийски дюкян, пише в историята на града, каза още Тонев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението, което прави художникът. Всеки има различен начин на работа, но първото е какво искаш да нарисуваш, оттам произлизат допълнит ...
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Ръкопис и писмо на писателя Франц Кафка се предлагат за продажба на аукцион от компанията "Кристиан Хесе" в Хамбург, Германия, за 280 хил. евро, съобщи "Ческе новини", позовавайки ...
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса”
Двама млади артисти откриха обща изложба „Два вкуса” в Морското казино във Варна. Това е дебют за Лилия Кунева и Крис Николов, които са се запознали на студентски плен ...
Тикер в 22:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Авансцена
618
Авансцена

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година.

| 23 Ноември 2024, 14:21 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Снимка © БТА

Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят.

Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят Пловдивска област при избора за попълване на Националната система „Живи човешки съкровища – България“ за 2024 година.

Бог е надарил човек с невероятно качество да мечтае и ние мечтаехме точно тук, в музея “Гети”, да се чуе на български за откриването на една невероятна изложба. Това заяви тази вечер вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по откриването на “Древна Тракия и класическият свят“: Съкровища от България, Румъния и Гърция - изложба, която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. - 300 г. сл. Хр.).

Експозицията, която ще бъде във Вила „Гети“ до 3 март 2025 г., включва над 200 предмета, сред които изкусно изработени метални изделия от злато, сребро и бронз, керамика, надписи, каменни релефи и други произведения на изкуството, показващи Тракия и връзките с други древни култури в Средиземноморието и отвъд него.

Местният ескимоски народ инуит в Гренландия се завръща към традицията си на изрисуване на татуировки върху лицата на жените, предаде АФП. 

От 1721 г. до 1953 г. Гренландия е колония на Дания, а през втората половина на ХХ век постепенно придобива автономия. Преди колонизацията обаче татуировките са били неразделна част от културата на местния народ. Те се срещат и в други инуитски култури по света, особено в Канада. Традиционно предимно жените се татуират, като обикновено те представляват геометрични линии, изобразени по брадата, челото и бузите си. Това символизира, че са готови да встъпят в брак и да създадат семейство.

Най-ранните известни свидетелства за татуировки на гренландските инуити датират от XV в., когато са открити мумиите от Килакитсок. През 1972 година са открити осем тела, пет от които са в отлично запазено състояние благодарение на много студения и

Публично представяне на резиденцията на Барбара Бардака и Юлия Захараки (Гърция) и възможност за безплатен уъркшоп ще има на 10 септември, съобщават от Derida Dance Center.

Amfi е гръцки префикс за създаване на думи, които указват нещо от две страни или на две места. Едноименният танцов пърформанс изследва диапазона между точките на прилика и разликата, търсейки начин на сътрудничество между двама души, в отсъствието на конвенционален „дует“, разказва от „Дерида“.

„Отправна точка на изследване е поведението на два елемента в състояние на съвместно съществуване. Определяйки като „елементи“ всички сетивни средства, използвани по време на едно представление, ние ще проверим как концепцията за дуалност може да се приложи към сърцевината на дадено изпълнение, търсейки отговори чрез

Певицата Тейлър Суифт ще закрие европейската част от турнето си Eras с пет концерта на стадион "Уембли" в Лондон, предаде ДПА.

Това се случва, след като 34-годишната американска звезда отдаде почит на жертвите на нападението в Саутпорт миналия месец, при което три момичета загинаха след нападение с нож във ваканционен клуб, посветен на певицата.

През пролетта и лятото Суифт обикаляше пълните стадиони на Стария континент, докато в началото на месеца трите й концерта във Виена не бяха отменени заради предполагаем заговор, припомня ДПА.

Концертите на певицата на "Уембли" ще са първите след това. Тя се качва на сцената на 15, 16, 17, 19 и 20 август.

По-рано този месец кметът на Лондон Садик Хан заяви пред Скай нюз, че британската столица "ще продължи" да бъде домакин на концертите на Суифт.

"Имаме огромен опит в полицейската охрана на таки

Изложба на Карло Вендо бе открита тази вечер в Плевен, в Арт центъра в Градската градина. Тя съдържа 80 картини и е по повод 80-ата годишнина на художника. 

Експозицията не е ретроспективна. Всички картини в нея са нарисувани от Карло през тази година, отбеляза при откриването кураторът Светла Тончева. Той е подготвил още два пъти по толкова и можем да направим поне още две изложби с негови творби, допълни тя. 

Представени са платна с дунавски пейзажи, натюрморти, портрети. Днес толкова години след неговото детство великата, мистичната, емблематичната река остава в творчеството му и затова спокойно можем да го наречем художникът на беленския Дунав, подчерта Тончева.

Като познавач на творчеството на Карло Вендо тя разказа и за другата голяма любов, която присъства в творбите му – Балкана, който го привлича с един друг вид красота. 

&

Занаятчията е изработил ръчно български народни носии за певци и музиканти, за участници в исторически възстановки, за филмови и театрални продукции, разказа той в интервю .

Дюкянът на Иван Тонев-Гърбача се намира на улицата на занаятите в Стария град на Пловдив. Майсторът твори в автентичната възрожденска обстановка от седем години. Използва шаяци, памучни конци, игли и изработен за него железен аршин. 

Пиесата „Дългият път към звездите“ беше представена на сцената на Драматичния театър „Драгомир Асенов“ в Монтана по време на пътуващия фестивал „Красива наука“, който днес се провежда в града.

Чрез пиесата пред публиката се представят актуални открития за космоса, като в ролята на кандидат за президент в телевизионно студио бе доц. Владимир Божилов. Той пропагандира своите идеи за налагане на научни методи при вземане на политически решения и за инвестиции в космически изследвания, чрез които да бъдат открити нови планети, подобни на Земята, на които има вода и други условия за живот на хората. Според героя на доц. Божилов Земята има „срок на годност“ и човечеството трябва да търси нов дом в космоса.

По време на пиесата той представи новите открития в космоса и новите планети, което стана възможно благодарение на новите т

Една коренно различна изложба на Петринел Гочев - така кураторът Спартак Атанасов определя експозицията, подредена в столичната галерия nOva art space. Тя може да бъде разгледана до 5 октомври.

Произведенията са точно 20, подготвяни през последните две години. „Предишната изложба, която правихме с Петринел в nOva art space, беше през септември 2022 г., когато бяха съвсем различни неща с тушова техника. Докато сега всичко като техника е маслен пастел. Изложбата е почти изцяло фигуративна, с различни мотиви, впечатления и сюжети. И си е характерна негова, в типичния му стил“, разказва кураторът.

След като художникът е нарисувал картините, Спартак Атанасов е направил цялостната селекция кои произведения да участват в изложбата. Всички те са правени специално за пространството на галерията.

По думите на куратора предишната изложба била много монохромна,

"Оейзис" истерия завладя света, след като братята Ноел и Лиъм Галахър обявиха, че се събират за серия от концерти през 2025 г. 

Двамата отново ще имат съвместни сценични изяви след сериозния разрив, довел и до разпадането на британската група през 2009 г. Тогава, малко преди концерт в Париж, китаристът и основен автор на песни Ноел обяви, че не може повече да работи с брат си. Шоуто не се състоя, а от "Оейзис" обявиха, че спират да съществуват. 

Почитателите на музиката на братята Галахър от доста време се надяват, че групата, сформирана първоначално през 1991 г., ще се събере отново, особено след като в последните години има индикации, че отношенията между Лиъм и Ноел се затоплят.

На 27 август т.г., точно в 8 часа сутринта британско време, беше съобщено, че те ще се качат заедно на сцената през лятото догодина за първи път от 16 години, като засега са п

Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.

Четиримата китайски автори, участници в

„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.

Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите.

Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г. Сценарист е Николай Никифоров, оператор - Георги Георгиев, художник - Владимир Лекарски, костюми – Елиана Стоянова, музика - Борис Карадимчев. Ролите изпълняват Анета Сотирова, Асен Кисимов, Стефан Данаилов, Стефан Костов, Анна Пенчева, Иван Сав

Тонев е пенсиониран криминален инспектор. Работи като мениджър на екип в застрахователна компания, когато решава, че ще усвои абаджийско-терзийския занаят. 

Преди 12 години с приятели създават сдружението "Хайдути". Идеята им е да изчистят негативния образ на хайдутите и да им придадат светлината, която, по думите му, заслужават. За да пресъздадем вярно историята и епохата, трябваше да сме облечени подобаващо, разказа майсторът.

Откриването на автентична носия се оказва трудно, а изборът сред тях малък, тъй като Тонев търси атрактивно мъжко облекло с по-богата гайтанена украса. Не открива и майстор терзия, който да му ушие костюм и да упражнява занаята в цялост. 

В търсене на автентични костюми и терзии, които вече у нас няма, Тонев открива майсторката на народните художествени занаяти Стойна Кръстанова. Тя бе творец, който тъчеше, багреше, везеше и шиеше национални костюми, разказа Тонев. Така Кръстанова му предава знанията си за шиенето на гайтан по традиционен начин. С първия си костюм печели грамота от фестивала на фолклорната носия в Жеравна.

През годините Тонев търси книги, стари илюстрации на костюми, обикаля музеи в страната от чиито фондове черпи информация. Разказва, че изработката на мъжки носии не е изследвана детайлно, както тази на женските. За това се шегувам, че някой като каже българска носия, всеки си представя красива българка, все едно мъже не е имало. Жената е в центъра на събитията като носиите са предимно празнични, сватбени. Мъжът е в сянка, както и сега е в черен костюм", каза терзията. По думите му при мъжките костюми се е търсило повече функционалност, но те също са носели своите послания. 

Тонев шие ръчно по описани на Захари Стоянов униформата на Георги Бенковски за филма "Записки на едно предателство" на режисьора проф. Георги Дюлгеров. Изработва и костюм на хайдутин за постановка на Камен Донев. Единични костюми мога да ушия, но за цяла продукция няма как, защото аз нямам шевна машина, шия на ръка и изработката на един костюм отнема около месец и половина, посочи майсторът.

От две години Гърбача обучава чирак. "Това не е художествен занаят и не е толкова атрактивен. Нещата стават бавно, бодовете са през 2-3 мм и много чираци са се отказвали, но се надявам занаятът да се запази", отбеляза Тонев.

Още във византийските източници се споменава, че по нашите земи се обличали с дебели връхни дрехи, разказа занаятчията. Абаджийството е производство на плат чрез тъкане на овча вълна, шиене на предимно мъжки връхни дрехи и украсата им с гайтани.

"Терзийството е производно на него, но терзията шие с плат на клиента. Терзиите са били един вид диктатори на модата", посочи майсторът.

През периода на Възраждането Пловдив е бил център на абаджийско-терзийския занаят. След Освобождението в града е имало Занаятчийско училище, където учащите се са били две години чираци и три години като калфи. Затова и най-често срещаните фамилии тогава били Абаджиеви и Терзиеви. Първото изписване на Пловдив като име на града е върху един абаджийски дюкян, пише в историята на града, каза още Тонев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Десислава Минчева: В картината най-важни са сюжетът, образът и внушението
Ръкопис на Кафка се предлага за продажба на аукцион за 280 хил. евро
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.